Wojtek Kubik

Wojtek Kubik urodził się w Polsce i przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku, aby zrealizować amerykańskie marzenie, czyli znaleźć lepsze życie, jak to zrobiło przed nim tysiące innych imigrantów. Muzyk z wykształcenia, nie mógł spełnić swojego marzenia grając muzykę. Podjął pracę fizyczną, ale szybko musiał z niej zrezygnować z powodu złamanej ręki. Wtedy właśnie dostał pracę w renomowanej pracowni fotograficznej na Manhattanie. Przypadkowa, ale ciekawa praca wyzwoliła jego pasję życiową, a studia w New York Institute of Photography, ukończone w 1987 r., pozwoliły zbudować podstawy kariery zawodowej.

 

Wojtek współpracuje z wieloma polskimi i polonijnymi pismami jak Gazeta Wyborcza, Życie Warszawy, Nowy Dziennik, Kurier Plus. Fotografowanie imprez sportowych oraz koncertów jazzowych to największa jego pasja. Przez wiele lat relacjonował międzynarodowe wydarzenia sportowe i muzyczne tej rangi jak turnieje tenisowe US Open i Wimbledon, maraton w Nowym Jorku, mistrzostwa świata w piłce nożnej i JVC Jazz Festival. Jego zdjęcia ukazywały się regularnie w prestiżowych amerykańskich, niemieckich i brytyjskich czasopismach sportowych jak Boxing News Magazine oraz muzycznych jak Jazz Forum. Jego zdjęcia zilustrowały także książkę Danuty Piątkowskiej „Polskie kościoły w Nowym Jorku” (2002). Fotografie Wojtka, unikalne w swoim stylu, zdobyły uznanie szerokiego grona fanów; jego wystawę “Tango Milonga” w Nowym Jorku w 2012 r. obejrzało setki zwiedzających.

Wojtek jest współzałożycielem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika, gdzie pełnił funkcje sekretarza i przewodniczącego, a obecnie jest honorowym członkiem. Współpracuje także z grupę artystyczną “Emocjonaliści”, założoną przez Tomasza Lubomirskiego.

“Czasami lubię pójść nad ocean, zaczerpnąć świeżego powietrza, zrobić ciekawe zdjęcie lub złowić rybę.”

Publikacje

Polish Theatre Institute – Balanga
Jazz Forum – Tomasz Stańko w Jazz Cafe
UMKC Digital Special Collections – Claude “Fiddler’ Williams
Nowy Dziennik – Nowojorskie akcenty na Baltic Opera Festival

Subskrybuj newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje związane z działalnością klubu

Contact Information

© 2023 Polish-American Photographic Club