Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

„Polacy w Metropolitan Opera” Wojtka Kubika
oraz „Synthetic Promenade” na „Festiwalu Chopin i Przyjaciele”

W piątek 4 marca w pięknie odnowionej sali wystawowej Centrum Polsko-Słowiańskiego przy 177 Kent Str na Greenpoincie Polsko-Amerykański Klub Fotografika rozpoczął obchody 25-tej rocznicy istnienia Klubu oraz przypadającą w marcu 100-ną rocznicę urodzin Honorowego Członka Klubu Fryderyka Dammonta.

Inspiracją do założenia Klubu Fotografika było spotkanie „Wieczór z fotografią zorganizowane przez Polonijny Klub Podróżnika w maju 1998 roku. Na spotkanie to prezes Jerzy Majcherczyk zaprosił do Konsulatu pięcioro znanych fotografików w osobach: Jerzy Gać, Wojtek Kubik, Zosia Zeleska-Bobrowska, Jerzy Koss, Jarosław Woszczyna do wygłoszenia krótkich prelekcji jak i czym fotografować. Ogromne zainteresowanie tym tematem przerosło oczekiwania organizatorów i samych prelegentów. Właśnie od wtedy zaczęli oni ze sobą rozmawiać o potrzebie zorganizowania się.

Zarys działania klubu powstał w pięknej scenerii Madison Square Park, na Manhattanie z udziałem fotografów którzy brali udział w spotkaniu w Konsulacie, przed domem Jerzego Kossa i zostało uwiecznione na zdjęciu przez jego wnuczkę, ośmioletnią Violettę Koss. Nieco ponad miesiąc później w dniu 24 czerwca, z inicjatywy Romualda Dymskiego zorganizowano w Galerii Nowego Dziennika inauguracyjne spotkanie klubu, który nazwano Polish Photographer’s Club of America. Pierwszym prezesem został Jarosław Woszczyna, a w skład zarządu weszli fotograficy spotkania w Konsulacie. Patronat nad Klubem objął Nowy Dziennik a Romuald Dymski został jego honorowym prezesem. Do prezentacji swoich prac zapraszani byli znani fotograficy z Ryszardem Horowitzem na czele. Został on honorowym prezesem klubu. Drugim prezesem klubu został wybrany Jerzy Koss, który poprowadził klub przez następne dwa lata.

Uwieńczeniem pierwszego roku działalności stał się pierwszy Salon Fotograficzny zorganizowany w Konsulacie prawie dokładnie w rocznicę powstania klubu. Wzięło w nim udział 50-ciu fotografików, prace swoje prezentowali też Eva Rubinstein i Ryszard Horowitz. Następnymi prezesami zostają kolejno, Wojtek Kubik, Wiesław Zdaniewski i od 2005 roku do chwili obecnej Edward Madej.

Dziesiąty Salon w ramach obchodów 20-lecia odbył się w 2019 roku. Przez ostatnie kilka lat Klub nie miał stałego miejsca spotkań, dopiero w 2022 roku nowe władze CPS przyjęły Klub do swojej siedziby. W rocznicowej wystawie pt.„Fryderyk Dammont i przyjaciele” wziąl udział Pan Fryderyk i 26 członków Klubu w osobach: Grażyna Benkowska, Edward Bochnak, Wiesław Burdzy, Ryszard Horowitz, Katarzyna Iwaniec, Henryk Iwaniec, Dariusz Kanarek (Connecticut), Tomasz Klimek, Krzysztof Kościkiewicz, Wojtek Kubik, Zbigniew Łukasik, Edward Madej, Katarzyna Mojeścik, Małgorzata Olszewska, Dawid Parus, Aneta Pieróg Sudoł, Stanisław Promowicz, Mira Satryan, Tomek Sikora (Polska), Małgorzata Sobocka, Jolanta Szczepkowska, Jacek Szymula, Małgorzata Tambor, Regina Wypych (Texas), Zosia Zeleska Bobrowski, Ewa Zeller.

„Nasz” Jubilat, który 27 marca kończy 100 lat, Fryderyk Dammont jest człowiekiem o wielkiej kulturze, miłym, uczynnym, o dużym poczuciu humoru. W czasie wojny był więźniem syberyjskiego więzienia, tułał się po Azji i Europie. Zna pięć języków, jest naukowcem w dziedzinie fizyki i chemii. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków i Chemików i Nowojorskiej Akademii Nauk. Pracował w zarządzie Oddziału Polimerów, był w komitecie redakcyjnym periodyku tej dywizji dla której uzyskał 1.5 miliona dolarów z jego sprzedaży. Jest osobą aktywną nie tylko w środowisku polonijnym, człowiekiem wielu pasji, jak fotografia, podróże, sporty: narciarstwo, łyżwiarstwo, pływanie oraz muzyka klasyczna. Bierze udział w corocznych zawodach narciarskich pokonując 70 latków. Jest chodzącą encyklopedią z zakresu historii, architektury, geografii. Najbardziej lubi fotografować Parki Narodowe, zwłaszcza Park Narodowy Skalnych Łuków w Utach (ArchervNP) i Park Narodowy Lodowców w Montanie (Glacier NP). Jest rekordzistą w ilości prezentacji fotograficznych w Klubie, oprócz tego miał 10-20 prezentacji rocznie w bibliotekach, collegach, klubach seniora i organizacjach polonijnych, gdzie zadziwia słuchaczy swoją pamięcią podając dużo ciekawych szczegółów, urządzał około siedem wystaw rocznie.

Na obecnej wystawie wystawie pokazała zdjęcia ze swoich podróży, piękno amerykańskiej przyrody i historii pierwotnych tubylców. Pan Fryderyk cieszy się wspaniałą kondycją fizyczną oraz umysłową lepszą niż niejeden z nas. W czasie uroczystości tryskał humorem oraz zabawiał nas dowcipami i żartami. Był oblegany przez koleżanki i kolegów z Klubu, oraz nie tylko, każdy chciał zrobić zdjęcie z Jubilatem.

Polsko-Amerykański Klub Fotografika to wyjątkowo zwarta grupa ludzi, których łączy wspólna pasja tworzenia sztuki za pomocą obiektywu. Przez wernisaż przewinęło się ponad 250 osób, w tym wiele ludzi sztuki i przedstawicieli organizacji polonijnych. Licznie reprezentowane były polskie media, prasa: Nowy Dziennik, Kurier Plus, Super Express, Radio Rampa, Mała Polska YouTube Channel, oraz korespondent PAP’u. W czasie wernisażu wystąpił świetny zespół jazzowy Santi Debriano z doskonałą solistką Niną Shankar. Atrakcją wieczoru była loteria na bilet lotniczy do Polski. Wygrał go znany na Greenpoincie Adam Collignon, właściciel sklepu z ramami Greenpoint Frames. Ucieszył się bardzo gdyż słyszał jak piękna jest Polska i chce ją odwiedzić.

Sponsorami uroczystości byli: Centrum Polsko-Słowiańskie, Klub Fotografika oraz The Nowodworski Foundation.

Uroczyste zakończenie odbędzie się w piątek 31 marca o 7 PM.

Drugi wieczór XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele to „Synthetic Promenade”, który odbył się w sobotę, 4 listopada w Centrum Polsko Słowiańskim przy 177 Kent Str na Greenpoincie i składał się z wystawy fotograficznej, koncertu pianistycznego, jazzu, bluesu i collagu fotograficznego z muzyką.
Wojtek Kubik znany nowojorski fotograf przedstawił wystawę „Polacy w Metropolitan Opera”. Składała się ona z pięknych zdjęć, świetnie uchwyconych scen z oper, oraz bardziej prywatnych z kuluarów, polskich artystów śpiewaków występujących w MET.
Od 2006 r.Wojtek regularnie fotografuje występy wybitnych polskich śpiewaków w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Są to m.in. Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak, Tomasz Konieczny, Artur Ruciński, Edyta Kulczak oraz zagraniczni, Anna Netrebko, Roberto Alagna, Placido Domingo. Widzimy Martę Eggerth żonę Jana Kiepury  odznaczoną Zlotym Krzyżem Zasługi w polskim Konsulacie Generalnym, Elżbietę Penderecką. Zdjęcie z opery Fedora, w rolach tytułowych Sonya Yoncheva i Piotr Beczała oraz unikalne zdjęcia gdy po raz pierwszy dwóch artystów otwierało sezon w MET, Mariusz Kwiecień jako Onegin i Piotr Beczała jako Lenski w operze Eugeniusz Onegin. Pod fotografiami Kubik umieszcza wspaniałe recenzje z amerykańskiej prasy dotyczące występów m. in. Tomasza Koniecznego w operze Pierścień Nibelunga czy Piotra Beczały z oper Lohengrin czy Eugeniusz Onegin. Wojtek Kubik był zaproszony przez Tomasza Koniecznego, znanego artystę śpiewaka – bas baryton, którego fotografował w MET, na pierwszy Baltic Opera Festival w Sopocie, aby zorganizować tam wystawę „Polacy w MET”. Tomasz Konieczny, Dyrektor Artystyczny tego festiwalu w podziękowaniu napisał „Swoją wystawą ukazał Pan całemu światu potęgę polskiej wokalistyki i przybliżył Pan szeregowemu widzowi przestrzeń Metropolitan Opera oraz Nowy Jork”.
Wojtek Kubik w Nowym Jorku mieszka od 1981 roku. Ukończył New York Institute of Photography, jest członkiem Press Associstion.Jego specjalnością jest fotografia sportowa. Fotografuje sportowe wydarzenia takie jak: US Open, Wimbledon, World Cup Soccer, Good Will Olimpic Games, NBA. Jest również fotografem wydarzeń muzycznych jak JVC, Jazz Festival, Woodstock’94. Uczestniczył m.in. w World Press Photo. Był jednym ze współzałożycieli Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w 1998 r., następnie jego sekretarzem i prezesem a ostatnio honorowym członkiem. Pracuje w Stanach Zjednoczonych dla większości mediów polonijnych, stając się jednocześnie jednym z rozpoznawalnych na rynku amerykańskim fotografików polskiego pochodzenia. Jego zdjęcia ukazały się w wielu książkach. Działa społecznie na rzecz wielu organizacji polonijnych. Realizuje swoje powołanie również w dziedzinie edukacji.
Przez wiele lat był związany z grupą Emocjonalistów założoną przez Lubomira Tomaszewskiego.
W 2008 r. otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP. Wręczył mu ją ówczesny konsul Krzysztof Kasprzyk przy okazji obchodów 10-lecia istnienia Klubu Fotografika. Wystawę bedzie można oglądać do 19 listopada w godzinach pracy CPS od 9 am do 4 pm.
W części muzycznej wieczoru usłyszeliśmy utwór F.Liszta: Mephisto Waltz na fortepian w wykonaniu krakowskiej pianistki, Katarzyny Vernet. Pianistka popisała się wykonaniem wirtuozyjnym utworu Liszta z dużą emocją i brawurą, Usłyszymy ją również na koncercie w Konsulacie w innym repertuarze.

Następnie wystąpił Paweł Ignatowicz, ze swoim zespołem w składzie: Paweł Ignatowicz – gitara, Reny Ingram – fortepian, Hamush Smith – kontrabas, Greg Joseph – perkusja. Pawe Ignatowicz jest gitarzystą, kompozytorem, o międzynarodowej sławie, łączącym muzykę ludową z jazzem. Ukończył Uniwersytet Śląski otrzymując tytuł Mistrza Muzyki.
Zaprezentowali kompozycje z ostatniego albumu „Here and Now” łaczącego muzykę nowoczesną z jazzem.
Natomiast BOlAG Project to praca dwóh artystów, Bolka Ryzińskiego, rzeźbiarza, fotografa, filmowca i Olgi Szulc, malarki grafika i filmowca. Przedstawili oni muzyczne video, składające się z fotografii i cyfrowego collagu.
Na zakończenie wystąpił zespół Leszka Chalimoniuka ( Les Chalimon), ze swoim zespołem BLUES ROCKETS w składzie:  Marc Lindahl – klawisze, Keiji Yoshimo – gitara basowa, Seth Okrend – gitara elektryczna, Leszek Chalimoniuk – perkusja. Leszek Chalimoniuk był członkiem PORTER BAND, założonej w 1979 roku w Polsce przez legendarnego brytyjskiego muzyka Johna Portera. W Ameryce przebywa od 1980 roku, gdzie prowadzi bardzo aktywną działalność muzyczną. Zaprezentowali oni utwory bluesowe, aż porwali publiczność do tańca.
Koncert prowadził Jakub Polaczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, a występujących przedstawiał prezes CPS Marian Żak.
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski
Zdjęcie grupowe: Wojtek Maślanka

Subskrybuj newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje związane z działalnością klubu

Contact Information

© 2023 Polish-American Photographic Club